Zirkonyum diş koku yapar mı

Zirkonyum Diş Koku Yapar Mı?

Giderek artan kullanım alanı ile zirkonyum diş kaplama hakkında bize gelen sorular da arttı. Sizlerden gelen sorular üzerine implant fiyatı için yaptığım bilgilendirme yazısını yakında zirkon diş kaplama için de yazacağım. Malzemenin bir çok olumlu özelliği olduğunu www.drsertac.com/zirkonyum-dis sayfasında belirtmiştim. Bugün zirkonyum kaplama hakkında merak edilen başka bir önemli soruya yanıt vermek istiyorum. Zirkonyum diş kaplamasının ağızda koku yapıp yapmayacağımı ile ilgili bu soru genellikle diş kaplaması yaptırmadan önce sorulmaktadır. Kaplama yaptırdıktan sonra zaten hastalar yaşayarak öyle bir problem ortaya çıkıp çıkmadığını gözlemlenmektedir. Öncelikle ağız kokusunun neden olduğu üzerinde duralım.

Ağızdaki herhangi bir problemin belirtisi olarak ortaya çıkan bulgulardan bir tanesi de ağız kokusudur. Kişi kendisi fark etmese de etrafındakiler rahatsız edici bir koku alabilir. Kişinin bu durumu fark etmesi ya çevresinden bir kişinin onu uyarması ile ya da çok ilerleyen aşamada mümkün olmaktadır. İlerleyen dönemlerde diş eti kanaması ile birlikte sabah uyandığımda ağızda paslı tat hissi oluşması belirtilerden en önemli olanlarıdır. Düzenli diş fırçalama alışkanlığı olanlarda bile ağız kokusu olma ihtimali vardır. Genellikle ağzında diş köprüsü, dolgu gibi uygulama bulunan kişiler ağız kokusunu bile karşılaştığı için kokunun kaplamadan ve alt dolgudan geldiği düşünülür.  Öncelikle şunu bilmekte fayda var: ağız kokusu her zaman dış kaynaklı olmayabilir. Bazen sinüs boşluklarının enfeksiyonu bazen akciğer problemi ağız kokusuna neden olabilir. Mide rahatsızlıklarının da ağız kokusu yaptığını biliyoruz. Ağızda koku rahatsızlığı var ise öncelikle kontrol edilmesi gereken ağzımız ve dişlerimizdir. Öncelikle bir hekimine edilmesi tavsiye edilir. Bunun nedeni diş kaynaklı problemlerin daha kolay tespit edilebilmesi ve ortadan kaldırılabilmesidir. Mide veya akciğer kaynaklı bir ağız kokusuna göre diş ve ağızdan kaynaklanan kokuyu ortadan kaldırmak daha kolay olmaktadır. Sindirim sisteminin başlangıcı olan ağız ve dişlerimiz besinlerin öğütüldüğü tükürük ile ıslatıldığı ve sindirimi başladığı önemli bir organımızdır. Bu sistem üzerinde ortaya çıkan herhangi bir bozukluk bir takım olumsuzluklar ile devam edecektir. Örneğin bir diş kaybı sindirimin başlangıcında aksama olmasına neden olur. Aynı şekilde diş eti enfeksiyonu da bütün vücudu etkileyen problemleri beraberinde getirir. Yukarıda ağız kokusu olması durumunda öncelikle dişler ile araştırmaya başlandığını ve ağız kokusunun kaynağının bulunmaya çalışıldığını söylemiştim. Akciğerler ve mideden kaynaklanan ağız kokusunu tespit etmek ve tedavi etmek bir çok tıbbi tahlil ve müdahale gerektirmektedir. Endoskopi bronkoskopi gibi zahmetli tıbbi gelişimler olmadan dişleri ve diş etlerini kontrol etmek son derece mantıklı olacaktır. 

DİŞETİ KAYNAKLI AĞIZ KOKUSU, TEDAVİSİ VE ZİRKONYUM DİŞ

Zirkonyum diş koku yapar mı

Kokunun diş kaplamalarından geldiği düşünülür. Oysa ağız kokusu genellikle diş eti hastalığı sebebi ile ortaya çıkar. Diş eti hastalığını oluşturan etkenlerden bir tanesi diş kaplaması veya diş köprüsü olabilir. Ancak sorun diş etinin hasta olmasıdır. Kan dolaşımını bozulan dişeti önce kızarıklık ödem ve kanama ile belirti vermeye başlar. Bu süre içerisinde bakteri plağı sayısı artar. Diş etinin kanaması ile birlikte kişi diş fırçaladığında kanama olması sebebi ile fırçalamayı daha az yapar. Bu durum hastalığın hızla ilerlemesine neden olacaktır. Kanayan diş etlerinin hasta olduğunu bilmek gerekir. Önceki yazılarımda da anlattığım gibi diş eti kanaması aslında kırmızı bir alarmdır. Vücudun bu uyarı sistemini dikkate almak ve en kısa zaman içerisinde çözüme ulaştırmak büyük önem taşır. Zamanında müdahale edilmeyen dişeti kanamaları ilerleyen aşamalarda altındaki kemik dokusunda da harabiyeti oluşmasına sebep olacaktır. Derin diş eti cepleri zaman içerisinde dişlerin sallanmasında ve üzerinde çocuk bulunmadan kaybedilmesine kadar ilerleyebilir. 

ÇÜRÜK NEDENİ İLE OLAN AĞIZ KOKUSU TEDAVİSİ DİŞ DOLGUSUDUR

diş çürüyor dişin mine tabakasında ortaya çıkan bozulmadır. Asitli yiyecekler, bakteri plağı, travmalar, yüzey aşınmaları, kırık ve çatlaklar diş ninesinin bozulmasına neden olabilir. Bakteriler dişin sert dokuları üzerinde asit oluşturarak yapının yumuşamasına sebep olur. Kalite olarak adlandırılan Çürük boşlukları oluştuğunda artık diş Çürüğü önlenemez. Bakterilerin tutunması için elverişli alan oluşmuştur. Kalite içerisinde biriken yemek artıklarını ve artan bakteriler ağız kokusuna neden olacaktır. Genellikle İki dişin arasında ortaya çıkan arıyorsun çürükleri ilk başladıkları dönemde fark edilmesi zor çürüklerdir. Senede bir defa yapılacak düzenli diş hekimi kontrolleri sayesinde arayüz çürüklerini tespit etmek ve ilerlemeden tedavi etmek mümkün olmaktadır. Beslenme alışkanlıkları ağızda dişlerin üzerindeki müne tabakasında çürüklerinin oluşmasında önemli rol oynar. Özellikle ağzında besinleri uzun süre tutan kişiler, şeker ve tatlı tüketimi fazla olanlar, asitli ve ekşi beslenme alışkanlığı olanlar için arayüz çürük riski daha fazladır.

ZİRKONYUM DİŞ KAPLAMA VE DİŞ KÖPRÜSÜ NEDENİ İLE AĞIZ KOKUSU VE TEDAVİSİ

Zirkonyum diş koku yapar mı implant diş

Yapılmış diş kaplaması veya diş köprüsü nedeni ile ağız kokusu olabilir. Ancak kurallara uygun olarak yapılan kaplama ve köprüler ağız kokusu yapmaz. Diş hekimi yaptığı kaplamaya biyolojik olarak uyumlu malzeme ile yapmış olmalıdır. Diş kaplaması yapılırken kurallara uy olmuş olması gerekir. Aksi taktirde iyi temizlenemeyen dişeti kenarları ve diş köprüsünde gövde altı olarak adlandırılan eksik diş bölgesinde yiyecek artıklarından birikmesi kolay temizlenmemesi gibi nedenler ağız kokusu oluşmasına neden olabilir. Özellikle diş köprülerinde gövde altı olarak tanımlanan eksik diş bölgesinde yemek birikintileri kalabilir. Uygulanan diş köprülerinde bu bölgenin kolay temizlenebileceği şekil verilir. Hastaya düşen sorumluluk ise yemek sonrasında diş fırçası ve arayüz fırçaları ile gövde altlarında temizlemektir. Tıpkı gözlük kullandığımız zaman gözlüğün camına silmek zorunda olduğumuz gibi diş köprüsü kullandığımızda da köprü altına temizlememiz gerekir. Kendi dişlerimiz için böyle bir durum tabii ki söz konusu değildir. Ancak bir protez kullanıldığını unutmamak gerekir. Köprü gövdesi Dişeti üzerine baskı yapıyor ise Zaman içerisinde diş etinde kanlanma ve damar yapısı bozulacağından o bölgede enfeksiyon olacağı bilinmelidir. Böyle bir durumda yani köprü gövdesi diş etine baskı yapıyor ise köprü sökülüp baskı ortadan kaldırılmalıdır. Başka bir şekilde bu sorun ortadan kalkmaz. Diş kaplaması veya dış köprüsü nedeniyle oluşan ağız kokusundan diğer bir sebepte kaplamanın diş eti kenarındaki uyum problemidir. Diş kesime sırasında diş eti ile dişim birleştiği bölgede kurallara uygun kesim yapılmamış ise bu sorun ile karşılaşmak olasıdır. Kaplama kenarı ile dişeti birleşme alanında ortaya çıkan sorunun diğer bir sebebi de ölçünün yeterli netlikte olmamasıdır. Diş kesime sonrasında geçici diş yapılmalı ve net bir ölçü alınmalıdır. Ancak bu sayede diş laboratuvarı yapacağı diş kaplamasının sınırlarını doğru belirleyebilir. Bazen de üretim aşamalarında diş laboratuvarın hatası nedeniyle bu bölge ile ilgili problemler yaşanabilir. İyi yapılmış bir diş kaplamasının malzemesivücut ile uyumlu diş etine baskı yapma ya özellikle olmalıdır. Zirkonyum diş uygulaması bilgisayar destekli tasarım ve üretim aşamaları sayesinde son derece başarılı diş kaplama ve diş köprüleri üretilmesi ve imkan tanır. Hem malzemenin biyolojik olarak uyumlu olması hem de ağızdaki diş diş eti ve komşu dişlerin ölçülerini elektronik olarak hatasız bir şekilde işlenmesi zirkonyum diş kaplamaların başarısını arttırır. Bu nedenle diş kaplaması ile ilgili ağız kokusu gibi problem yaşamak istemeyen hastalar için zirkonyum diş kaplamalar tercih edilir. Şunu unutmamak gerekir ki kurallara uygun yapılmadığı zaman ister implant tedavisi ister zirkonyum malzeme kullanılarak yapılan tedaviler problem çıkarabilir. Bu nedenle iyi malzemenin iyi bir uygulama ile birlikte güzel sonuçlar vereceğini unutmamak gerekir.


WHATSAPP İLE SORMAK İÇİN TIKLAYINIZ
%d blogcu bunu beğendi: